aleynatilki

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

28 Mart 2000

Şehir

Konya

Ülke

Türkiye

Burç

Koç koc

490

kez görüntülendi

Aleyna Tilki Kimdir?

Aleyna Tilki, 28 Mart 2000 yılında Trabzon’un Of ilçesinden olan bir annenin ve Konyalı bir babanın çocuğu olarak Konya’da dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Havva babasının ismi ise Mehmet’tir. Doğumundan 4 yıl sonra asker olan babasının tayini nedeni ile çocukluğunu İzmir’de geçirmiştir.

Henüz çok küçük yaşlardayken ailesinin yardımı ile bale yapmaya başlamıştır. Ortaokul yıllarına geldiğinde ise ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşmiştir. Öğrenim gördüğü yıllarda profesyonel olarak bir süre voleybol ile ilgilenmiştir. Ancak kariyer tercihini müzikten yana kullanmıştır ve bu sebeple sporu erken yaşta bırakmıştır.

Aleyna Tilki, 8 yaşında ilk olarak İzmir’de bir televizyon kanalının düzenlemiş olduğu şarkı yarışmasında yer almıştır. Ayakta alkışlanarak büyük destek gören Aleyna Tilki için bu yarışma müzik hayatının ilk adımı olmuştur. Televizyona çıkarak müzik kariyerine devam etmek isteyen Aleyna Tilki, 3 yıl ön elemeyi geçememiştir. Bir gün ön elemeler için yeniden sıra beklerken, tesadüfen karşılaştığı gitarcı bir arkadaşıyla bulunduğu yerde “Gesi Bağları” nı söylemiştir. Mert isimli bir görevli Aleyna Tilki’nin sesinin bir yetenek olduğunu düşünerek hemen içeri davet etmiş ve yarışmaya katılmasını sağlamıştır. 2014 yılında ise “Yetenek Sizsiniz Türkiye” isimli yarışma programına katılmıştır. Sahnede söylediği “Gesi Bağları” şarkısı ile bir anda tüm Türkiye’yi kendine hayran bırakmıştır.

2016 yılında şarkı sözü Gökhan Şahin’e, müziği ise Emrah Karaduman’a ait olan “Cevapsız Çınlama” adını verdiği ilk şarkısını piyasaya çıkarmıştır. Şarkının klibi bir rekora imza atarken Aleyna Tilki sosyal medyada en çok konuşulan isimler arasında zirveye oturmuştur.

2017 yılında yayınlamış olduğu Ersay Üner imzalı single çalışması “Sen Olsan Bari” şarkısının klibi yine sosyal medyada zirveye oturmuştur. “Sen Olsan Bari” isimli şarkısının 21 saniyelik klip görüntüleri 24 saatte 500 bin kez tıklanmıştır ve Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasında zirveye ulaşmıştır.

2019 yılında ise “Nasılsın Aşkta?” isimli şarkısını çıkarmıştır. Küçük yaşta tanınan ve hayallerinin dünyaca tanınmak olduğunu söyleyen Aleyna Tilki, müzik kariyerine başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Kaynakça

www.youtube.com