Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1952

4812

kez görüntülendi

Adem Huduti Kimdir?

Adem Huduti 1952 yılında Kosova’da doğmuştur. 1973 yılında Kara Harp Okulundan, 1974 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1985 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Huduti, 1987 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 3’üncü Mekanize Piyade Tümeninde Lojistik Şube Müdürlüğü, 9’uncu Kolorduda Plan ve Harekât Subaylığı, 202’nci Mekanize Piyade Alayı ve 7’nci Mekanize Piyade Tugayında Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Dairede Karargâh Subaylığı ile Plan ve Program Şube Müdürlüğü, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (AFSOUTH Napoli/İtalya) Harekât Başkanlığında Şube Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1999 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 70’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2004 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, Ordudonatım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2009 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Okullar Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvveti Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 ağustos 2014 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etmiş ve 2’nci Ordu Komutanlığı görevine atanmıştır.

Bayan Ferhan Huduti ile evli olan Adem Huduti’nin bir çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.