Doğum Tarihi

1949

Şehir

Çorum

10195

kez görüntülendi

Abdullah Atay Kimdir?

Orgeneral Abdullah Atay 1949 yılında Çorum’da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1971 yılında piyade okulundan mezun olmuştur.

1979 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Atay, 1981 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 3’üncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında karargâh subaylığı, 1’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında Lojistik Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Dairede Karargâh Subaylığı, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Avrupa Müttefik Komutanlığında Reaksiyon Kuvveti Planlama Karargâhında (ARFPS MONS/Belçika) Şube Müdürlüğü ve Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Komando Tugay Komutanlığı ve 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile güney müşterek merkez karargâhı (JHG Southcentre Larissa/Yunanistan) Kurmay Başkanlığı, 3’üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 52’nci Zırhlı Tümen Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2006 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Kara Unsur Komutanlığı (CC Land Madrid/İspanya) Komutan Yardımcılığı, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Komutanlığı görevini yürütmüş, 2014 yılı Ağustos ayında jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.

Bayan Mürvet Atay ile evli olan Orgeneral Abdullah Atay’ın iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.