a-murat-tuncer

Unvan

Prof. Dr.

Şehir

Aydın

Ülke

Türkiye

2568

kez görüntülendi

A. Murat TUNCER Kimdir?

İnşaat Mühendisi babam ve Kimyacı annem Kemer Barajı’nda çalışırlarken ben Nazilli’de 1957’de doğmuşum. Dedemin İstiklal Madalyasına sahip askeri bir doktor olması bana önemli bir sorumluluk vermiştir. Daha kendimi bildiğimden beri İstiklal Madalyasını taşımayı hakeden vatansever, onun kadar mücadeleci ve sabırlı iyi bir hekim olmayı aklımdan çıkaramadığımı hatırlıyorum.

Rahmetli Babam İsfendiyar Tuncer vefatına kadar Kemer Barajı, Konya Orta Anadolu Sulama Projesi, Harran Ovası Sulama Sistemi ve Atatürk Barajı gibi Türkiye’nin hep mega projelerinde çalıştı. Dolayısı ile yetişmemiz evde mega düşüncelerle geçti. Dedemin esaret yıllarındaki sabırlı mücadelesi, babamın vefakar çalışmaları ve hizmeti, annemin sürekli en iyiyi başarma mücadelesi, ben ve iki kardeşimin hayatta en iyiyi yapmayı ve ülkemize hizmet etmeyi bir yaşam felsefesi olarak kabul etmemize neden olmuştur.

Ülkemizin en genç doçent ünvanı alan akademisyenlerindenim. Ardahan’da çalışmanın verdiği hırsın ve azmin bunda büyük payı olduğu inancındayım. Daha öğrenciliğimde bilimsel araştırma yarışmalarında derece almaya başladım, TÜBİTAK teşvik ödülünü kazandım. Yayınlarım binden fazla atıf aldı. Son beş yılda arkadaşlarımla, üçü uluslararası olmak üzere toplam yedi kitap yazdık.

Yaşamımda bilimi en ön sıraya koydum. İşime eşimden önce aşık olmuştum, her iki aşkım da devam ediyor.