İlk Türk Pilotlar

Tarihi:

İl / Ülke: /

İlk Türk Pilotlar

Münif Paşa’nın oğlu Hüseyin Münif ile veteriner öğretmen Sadi Suat, Türk tarihine geçen ilk sivil pilotlardır. İkisi de, 1910 yılında Paris’te havacılık eğitimi görerek,” pilotluk belgesi” aldılar. Bu arada bir de uçak satın alan Hüseyin Münif, Türkiye’de “özel uçağı olan ilk kişi” oldu.

Süvari Üsteğmeni Fesa Evrensev ise, Türk ordusunun ilk pilotudur. 191l’de ordu, havacı yetiştirilmek için gönüllü subaylar arar. Paris’te Bleno Havacılık Okulu’na gönderilen Fesa Bey, 1912’de okulu bitirir ve yurda döner. Kendisine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1 no’lu uçuş brövesi verilir. Aynı yılın Şubat ayında Fransa’dan alınan iki uçakla uçmaya başlar.

Fesa Evrensev’in Türk semalarındaki ilk uçuşu olan 26 Nisan Türkiye pilotlar günü olarak kutlanıyor.

Balkan Savaşı’nda çeşitli uçuş görevleri ve filo komutanlığı yapan Fesa Bey, Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslar tarafından esir alınır. Haziran 1920’de kaçarak yurda döner. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İzmir’deki Hava Okulu’na öğretmen olarak atanır.

Fesa Evrensev, 1933 yılında Türkiye’nin ilk hava taşımacılığı teşkilatı olan Hava Yolları Devlet İşletme İdaresi’nin başına müdür olarak getirilir.